Köy okullarına 15 ayda 19 kütüphane

Köy okullarına 15 ayda 19 kütüphane

Üniversite öğrencilerinin gönüllü çalışmaları sayesinde oluşturulan Yarını Aydınlat Platformu, 15 ayda aralarında Van, Bitlis, Muş'un yer aldığı 9 ilde 19 köy okuluna kütüphane kurdu.

Esenyurt'ta çoğunlukla yaşları 20-25 arasında değişen üniversiteli gençlerin kurduğu platform, düzenlediği etkinlikler ve hayatına dokunduğu insanlarla bilinirliğini İstanbul sınırları dışına taşıdı.

Yaşlı, fakir ve engellilerin gündelik hayatlarına bir nebze olsun farkındalık katmaya çalışan platform üyesi gençler, 15 ayda 19 köy okulunu kütüphaneye kavuşturdu.

Yarını Aydınlat Platformunun Kurucusu Volkan Usanmaz yaptığı açıklamada, insanların evlerinde okudukları, daha sonra bir kenarda bekleyen kitapları topladıklarını belirterek, "Ayrıca kitap toplamak için okullara, iş merkezlerine stantlar kurduk. Topladığımız kitapları ilk, orta, lise ile hikaye ve roman olmak üzere ayırıyoruz" dedi.

Gittikleri okullarda çocuklar tarafından sevinçle ve ilgiyle karşılandıklarını dile getiren Usanmaz, insanlara destek olmanın önemine işaret ederek, şunları anlattı:

"Gittiğimiz okullarda ayrıca konferanslar veriyoruz. Buralarda karşılaştığımız ilginç olaylar oluyor. Konferanslar verirken, hayatta tek başıma verdiğim mücadeleyi anlatıyorum. Çocuklar neden bu tür yardımlarla uğraştığımızı merak ediyor. Bazıları boynumuza sarılarak, 'Benim de annem ve babam ayrı. Ben de sıkıntı çekiyorum' diyenler oluyor. İlkokul öğrencileriyle oturup konuşuyoruz. Bizlere gelecek hayallerinden bahsediyorlar. Kurduğumuz kütüphanelerle kardeşlerimizin gelecek planlarına bir nebze de olsun katkıda bulunuyorsak ne mutlu bize. Çok değil, bir kitapla onların hayatlarına dokunuyoruz."

Paylaş
Whatsapp Destek Hattı 0 (531) 394 87 57